Zafer Bayramı Kutlama Töreninde Çelenk Tartışması!

Zafer Bayramı Kutlama Töreninde Çelenk Tartışması!
Yayınlanma Tarihi: 30.08.2013 14:16 | Değiştirme Tarihi: 30.08.2013 14:14

Kocaeli'de Zafer Bayramı nedeniyle Vilayet binası önünde düzenlenen törende tartışma yaşandı.

KOCAELİ'de Zafer Bayramı nedeniyle Vilayet binası önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk koymak isteyen Demokratik Sol Parti (DSP) ve İşçi Partililere (İP) polis izin vermeyince tartışma çıktı.

Tartışma, partililere çelenk için izin verilmesiyle sona erdi.

İzmit'te 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Kocaeli Vilayet binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmayla başladı. Törene Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İP İl Başkanı Neval Sağdıç, DSP İl Başkanı Selman Gürpınar ve askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunun ardından Atatürk Anıtı'na Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı'nın çelenkleri konuldu. Hemen ardından çelenk koymak isteyen DSP ve İP'lilere polis izin vermedi. Bunun üzerine partililerle polis arasında tartışma çıktı. Tepki gösteren İP Kocaeli İl Başkanı Neval Sağdıç, "Biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu ülkede İşçi Partisi olarak kayıtlı bir partiyiz. Biz Atatürk Anıtı'na çelenk koyamayacaksak kim koyacak. Çelenk koymamıza izin vermemenizi anlıyamıyoruz" dedi. Tören alanındaki partililer de 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan attı.

Tartışma, diğer çelenklerin konulmasının ardından DSP ve İP'lilerin de Atatürk Anıtı'na çelenk koymalarına izin verilmesiyle sona erdi. Saat 09.30'dan sonra da diğer siyasi partiler çelenklerini anıta bıraktı.  (DHA)