PYD: Suriye'yi Rahat Bırakın!

PYD: Suriye'yi Rahat Bırakın!
Yayınlanma Tarihi: 28.08.2013 11:14 | Değiştirme Tarihi: 28.08.2013 11:12

Müslim, Suriye'ye askeri bir müdahaleyi iyi bir çözüm olarak görmediğini bildirirken bir iddiada da bulundu.

Müslim, Suriye'ye askeri bir müdahaleyi iyi bir çözüm olarak görmediğini bildirirken, "Rusya, İran, Türkiye, Katar ve diğer dış güçler Suriye'yi rahat bırakırsa, sorun bir ay içinde çözülür" iddiasında bulundu.
 
"ASKERİ MÜDAHALE SURİYE'YE YERLE BİR EDER"
 
Almanya'da bulunan Deutsche Welle'nin sorularını yanıtlayan Müslim, Suriye'deki rejimin elinde, her an kullanabileceği kimyasal silahlar bulunduğunu anlatırken, "Bu kimyasal silahları imha etmek imkansız. Dışarıdan askeri bir operasyonla da mümkün değil bu. Bu yüzden askeri bir müdahaleye kesinlikle karşıyız. Zira böyle bir müdahale tüm Suriye'yi yerle bir eder. Ayrıca kimyasal silahların El Nusra Cephesi gibi teröristlerin eline geçmesinden ya da geçmiş olmasından da endişeliyiz" dedi.
 
"DIŞ GÜÇLER TİMSAH GÖZYAŞI DÖKÜYOR"
 
PYD Eş Başkanı Müslim, Suriye için siyasi bir çözüm yolunun mümkün olduğunu öne sürerken, "Dış güçler timsah gözyaşları döküyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. Tek çözüm, tüm tarafların sonunda aynı masa etrafında buluşması" iddiasında bulundu. Salih Müslim, Türkiye sınırına uzanan 'Rojava' olarak nitelendirilen Kürtler'in yoğun olduğu bölgede aylardan bu yana El Nusra Cephesi ile çatıştıklarını hatırlatarak şöyle dedi:
 
"Suriye Ulusal Konseyi ve Özgür Suriye Ordusu bölünmüş durumda. Sonuçta tugaylar birbirlerinden bağımsız olarak, başlarına buyruk hareket ediyorlar. Siyasetçilerin ülkedeki savaşçılar üzerinde hiç bir denetimi kalmadı. Ben İstanbul'dayken Türk hükümeti ve Suriye Ulusal Konseyi'nden yetkililer ile temaslarda bulundum. Bu esnada Suriyeli politikacılara gayet açık bir şekilde, eğer bizimle siyasi ilişki kurmak istiyorlarsa Nusra Cephesi'ni kontrol altına almaları gerektiğini söyledim. Bana, 'Bu imkansız, Nusra üzerinde bir kontrolümüz yok' yanıtını verdiler."
 
"SİYASİ TALEP YOKSA BİZE SİLAH GÖNDERİLEBİLİR"
 
Müslim, Suriye yönetimi ve El Nusra'ya karşı kendilerini korumak zorunda olduklarını, çatıştıkları Özgür Suriye Ordusu çatısı altındaki Nusra Cephesi'nin dolaylı olarak Batı'dan destek aldığını, muhalif güçlere gönderilen silahların karşılarında duran gücün eline geçtiğini savundu. Püslim, "Şu anda silahlarımızı karaborsadan alıyoruz. Avrupa'daki Kürt diasporasından da mali destek görüyoruz. Örneğin birkaç gün önce Berlin'deki bir etkinlikte neredeyse 60 bin euro topladık. Ayrıca ele geçirilen Esad birliklerinin silahlarını da kullanıyoruz. Tabii ki Batıdan da silah gönderilmesini isteriz ama karşılığında siyasi talepler olmaması şartıyla" dedi
 
"PKK İLE İDEOLOJİK AÇIDAN KARDEŞİZ"
 
Salih, PKK'dan askeri yardım alıp almadıklarına dair soru üzerine, "Biz ideolojik açıdan kardeşiz. Fakat PKK'dan yardım almıyoruz. PKK'ya ihtiyacımız da yok, bizim kendi birliklerimiz var ve savaşçı konusunda takviye sorunumuz da yok" diye konuştu.