Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Kritik Görüşme Sona Erdi

Suriye sınırına Patroit füzeleri yerleştirecek Türkiye'ye İran'ın tepki gösterdiği sırada Dolmbabahçe'de kritik bir ziyaret gerçekleşti.

24.11.2012 16:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmesi sona erdi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 2 saat sürdü.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü. Gündemde Suriye sınırına konuşlandırılacak patriotlar var. Laricani yoldayken bunun mesajını vermişti.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Kısıklı'daki evinden çıkarak Beşiktaş'taki Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma ofisine geldi.Saat 13.30'da ofise gelen Erdoğan burada İran Meclis Başkanı Ali Laricani'yi kabul etti. Laricani Halkalı'daki Kerbela şehitlerini anma etkinliklerine katıldıktan sonra saat 13.40'ta Başbakanlık Çalışma Ofisine geldi. Bu arada ofis çevresinde Özel Harekat ekiplerinin almış olduğu yoğun güvenlik önlemi dikkat çekti.MİT Müsteşarı Fidan da Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geldi. Fidan, saat 14.25'te ofise giriş yaptı.Başbakan Erdoğan Ali Laricani görüşmesi basına kapalı olarak yaklaşık 2 saat sürdü.İran Meclis Başkanı Dr. Ali Lacirani, Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili "Suriye'nin problemi dışarıdan ithal edilen silahlı teröristlerdir" dedi.

İran Meclis Başkanı Dr. Ali Lacirani, Halkalı'da düzenlenen Kerbela şehitlerini anma merasimi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye’deki karışıklığın giderilmesi için silahlı mücadelenin sonlandırılması gerektiğini söyleyen Lacirani, “Bizim görüşümüz odur ki; NATO’nun, batılıların getirdikleri her silahın yararını batılılar, zararını da bölgedeki Müslüman halkları çekecektir. Suriye’nin problemi dışarıdan ithal edilen silahlı teröristlerdir. Silah oraya girmemeli. Siyasi diyalogla problemlerin çözülmesi lazım" diye konuştu.

Lacirani,“Biz zaten Türkiye’deki kardeşlerimiz ve dostlarımızla Suriye ile ilgili görüşmekteyiz. Suriye probleminin çözümü silahlı mücadele değildir" dedi. Bölgesel Kürt hükümeti ile Irak hükümeti arasında yaşanan gerginlikle ilgili Laricani, “Ne etnik ne de mezhebi çatışmadır. Irak halklarının kürdüyle, arabıyla şii ve sünnisi ile dostça yaşamaları ve adilce bölüşmeleri gerekir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar | 0
üye profil