Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İki Türk Pilot Kaçırıldı!

İki Türk Pilot Kaçırıldı!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Türk Hava Yolları çalışanı iki Türk pilotun silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı duyuruldu.

09.08.2013 09:30

 Türk Hava Yolları (THY) pilotu Murat Aktümer ve yardımcı pilot Murat Ağca İstanbul- Beyrut seferini tamamlayıp otele döndükleri sırada kaçırıldı.   İddialara göre olay şöyle gerçekleşti: THY pilotu Murat Akpınar ve yardımcı pilot Murat Ağca İstanbul- Beyrut seferini ardından otele dönüş için hazırlıklarını tamamladı. Havalimanından otobüsle kalacakları otel olan Ayn Mreisseh'e doğru hareket etti. Cocodi Köprüsü'nde önlerini iki otomobil kesti. Otomobilin içinden çıkan kimliği belirsiz kişiler tarafından THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca hızlıca otomobile bindirilerek kaçırıldı. Pilotların durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Olayın ardından Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız bir TV kanalına yaptığı açıklamada olayı takip ettiklerini ve Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çalıştıklarını söyledi. Ayrıca Beyrut polisinin otobüs şoförünün ifadesini aldığı ve olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığı öğrenildi.   Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız bir TV kanalına yaptığı açıklamada olayı takip ettiklerini ve Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çalıştığını söyledi.Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyrut polisi, otobüs şoförünün ifadesini aldı. Otobüsün de Türk Hava Yolları'na ait olduğu öğrenildi.   DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA   Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili Lübnan makamlarının alarma geçirildiğini belirterek, gereken soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.   Sabaha karşı Türk Hava Yollarının (THY) 2 pilotunun kaçırıldığını kaydeden Gümrükçü, Lübnan makamlarından konuyla ilgili olarak bilgi talep edildiği ve Lübnanlı yetkililerin Başbakan da dahil olmak üzere her düzeyde alarma geçtiğini söyledi.   Gümrükçü, "Gereken soruşturma yürütülüyor" ifadesini kullandı. Gümrükçü, pilotların nerede olduklarının bilinmediğini belirterek, olayı kimin gerçekleştirdiği konusunda da henüz bilgilerinin olmadığını kaydetti.   Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, mürettebatın diğer kısmının güvenli şekilde bir otele yerleştirildiğini, bugün öğleden sonra Türkiye'ye döneceklerini bildirdi. KAÇIRANLARIN KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKTI!

Türk Hava Yolları'na ait İstanbul-Beyrut seferini yapan uçağın Murat Ağca ve Murat Akpınar isimli pilot ve pilot yardımcısı Beyrut'ta kaçırıldı. 2 pilot, sabah saat 03:00 sıralarında havaalanından otellerine gitmek üzereyken kaçırıldı. Havalimanından otobüsle sahil kıyısında bulunan Ayn Mreisseh'deki otellerine gittikleri sırada Cocodi Köprüsü'nde önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan pilotların durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

ADI DUYULMAMIŞ BİR GRUP KAÇIRDI   Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "Zuwar al-Imam Rida (İmam Rıza'nın Ziyaretçileri)" olarak adlandıran ve daha önce adı duyulmamış olan bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu.   Grup, Türk pilotlara karşılık Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı'nın serbest bırakılması talebinde bulundu. DAVUTOĞLU HAREKETE GEÇTİ   Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgili Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve BaşbakanıNecip Mikati ile görüştü.   Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mikati ve Berri, Davutoğlu ile yaptıkları telefon görüşmesinde olayla ilgili üzüntülerini dile getirdi.   Ramazan Bayramı'nda böyle bir olayın yaşanmasından ayrıca üzüntü duyduklarını belirten Mikati ve Berri, pilotların serbest bırakılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.   Olayın iki ülke arasındaki ilişkileri etkilememesi gerektiğini vurgulayan Mikati ve Berri, Türk ve Lübnan haklarının sarsılmaz bir kardeşlikilişkisiyle bağlı olduklarını belirtti.   ‘LÜBNAN MAKAMLARI ALARMA GEÇİRİLDİ’   Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili Lübnan makamlarının alarma geçirildiğini belirterek, gereken soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.   Gümrükçü, Lübnan makamlarından konuyla ilgili olarak bilgi talep edildiği ve Lübnanlı yetkililerin Başbakan da dahil olmak üzere her düzeyde alarma geçtiğini söyledi. Gümrükçü, "Gereken soruşturma yürütülüyor" ifadesini kullandı.   Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, mürettebatın diğer kısmının güvenli şekilde bir otele yerleştirildiğini, bugün öğleden sonra Türkiye'ye döneceklerini bildirdi.
Yorumlar | 0
üye profil