Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cenazeler Türkiye Yolunda

Cenazeler Türkiye Yolunda

Almanya'nın Backnang kentinde çıkan yangında hayatını kaybeden anne ve 7 çocuk için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Eyüp Sultan Camisi'nde üç ayrı cenaze namazı kılındı.

12.03.2013 15:40

Almanya'nın Backnang kentinde çıkan yangında hayatını kaybeden anne ve 7 çocuk için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Eyüp Sultan Camisi'nde üç ayrı cenaze namazı kılındı.

  Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Eyüp Sultan Camisi'ndeki cenaze törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaşanan acı nedeniyle söze nasıl başlayacağını bilemediğini belirterek, "Yaşanan acı sadece Özcan ailesinin acısı değil, 76 milyonun acısıdır. 76 milyonun da yüreği yanıyor. Allah rahmet etsin. Mekanları cennet olsun. Sabrın zorluğunu bilerek sabır diliyorum" dedi.   Bozdağ, Alman yetkililerden tüm ihtimallerin değerlendirilmesini ve soruşturmanın ayrıntılı bir şekilde yürütülmesini beklediklerini, "Yangın sebebi şüpheye yer bırakılmadan açıklanmalı" diye konuştu.   Bundan sonra yapılacak her şeyi yakından takip ettiklerini Alman ilgililerin bilmesini istediklerini ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:   "Dileriz kundaklama ya da herhangi bir ırkçı saldırı olmamıştır. Dileğimiz, temennimiz budur. Türkiye'nin acısı bu noktada çoktur. Her şeyin en ince detayına kadar incelenmesini ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını,eyalet ve hükümetten bekliyoruz."    Bozdağ ayrıca, cenazelerin İstanbul'da tekrar otopsi yapıldıktan sonra Afyonkarahisar'da toprağa verileceğini bildirdi.   Almanlar da saf tuttu   Bu arada Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, cenaze namazından önce yangının çıktığı binanın çevresinde incelemelerde bulundu. Güvenlik çemberi altındaki binaya Başbakan Yardımcısı Bozdağ'ın girmesine izin verildi.   Yangında hayatını kaybedenlerin tabutlarının üzerine Türk ve Alman bayrakları örtüldü.   Olayda hayatını kaybeden en büyük çocuk Hatice Oruç'un tabutuna ayrıca gelinlik konuldu. Almanların da saf tuttuğu cenaze namazında baba Sami Soykan ve anneanne Hatice Özcan güçlükle ayakta durabildi.   Cenazeleri araçlara Bozdağ ve Eroğlu omuzlarında taşıdı.   Cenazeler Türkiye'ye gönderildi   Törenin ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Backnang'daki yangında yaşamını yitiren anne ve yedi çocuğunun cenazelerini alarak Türkiye'ye hareket etti.   Yangında yaralanan İbrahim Soykan'ın uçakta bulunmadığı belirtildi.   Cenazeler, İstanbul'daki otopsiden sonra Afyonkarahisar'da yarın toprağa verilecek.
Yorumlar | 0
üye profil