Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bu Ülke Türk Yatırımcıları Bekliyor

Bu Ülke Türk Yatırımcıları Bekliyor

Bangladeş, ucuz iş gücü ve enerjisiyle dünya tekstil üreticilerinin ilgi odağı.

27.10.2012 13:32

Son yıllarda bu yatırımcılar arasına Türk girişimciler de girdi. Bugün Bangladeş'te 100'e yakın Türk firması bulunuyor.  

Metrekareye en çok insan düşen ikinci ülke olan, dünya üretiminin Uzakdoğu'ya ve ucuz Ortadoğu ülkelerine kaymasıyla yıldızı parlayan ülkelerden biri Bangladeş. Türk Büyükelçiliği İkinci Katibi Adnan Öztürk, son yıllarda Türk yatırımcıların ilgisinin artarak Bangladeş'e kaydığını ve bunun sonucunda 100'e yakın Türk şirketinin Bangladeş'te üretim yaptığını, THY'nin Bangladeş'e haftada 4 gün direkt uçuşlar yapmasının da yatırımcının işini kolaylaştırdığını kaydetti.  

Türk tekstil firmaları dünya tekstil devlerinin Bangladeş'i üretim üssü haline getirmiş olmasındaki en büyük etken 'iş gücünün yoğun olması, 50 doların altında bulunan asgari ücret ve ucuz enerji.' Tekstil şirketlerinin daha çok tişört ve kot pantolon ürettiğini ayrıca bine yakın kadının istihdam edildiği halı ve dokuma fabrikalarının da bulunduğuna dikkat çeken Öztürk, "Zaman zaman 12 saate yakın elektrik kesintisi olur. Bu kesintilere rağmen Türk jeneratör ihracatçılarının bölgeye yönelmesi ile günlük üretim hiç aksamadan devam ediyor." ifadelerini kullandı. İstihdamın yüzde 25'inin tekstil sektöründe olduğunu belirten Öztürk, yabancı yatırımcıya vergi konusunda her türlü kolaylık sağlandığını, fabrika kurulacaksa da en uygun yatırım alanlarının kendilerine Bangladeş devleti tarafından tahsis edildiğini anlattı.  

Büyükelçilik olarak yatırım için gelen Türk yatırımcıları desteklemek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Adnan Öztürk, Bangladeş'te en çok peşin ödemelerde ürünü geç alma, düşük kalitede alma, alamama gibi sıkıntılarının yaşandığını; bu durumda Büyükelçiliğin devreye girdiğini ifade ediyor. Türk işadamlarını sadece tekstil için değil tekstil kimyasalları, makineleri ve jeneratör satışı için de Bangledeş'e gelmelerini tavsiye eden Öztürk, girişimcileri bölgedeki fırsatları değerlendirmeye çağırdı.

Yorumlar | 0
üye profil