Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bu Nasıl Hastalık! Eldivensiz Hareket Edemiyor

Bu Nasıl Hastalık! Eldivensiz Hareket Edemiyor

Nicola Whitehill, nadir görülen iki farklı hastalığa sahip. Sistematik Skleroz ve Raynaud Fenomeni adlı hastalıklar nedeniyle derisi ve damarları sertleşen Whitehill, gündelik ihtiyaçlarını gidermekte bile zorlanıyor.

13.08.2013 09:04

Nicola Whitehill, nadir görülen iki farklı hastalığa sahip. Sistematik Skleroz ve Raynaud Fenomeni adlı hastalıklar nedeniyle derisi ve damarları sertleşen Whitehill, gündelik ihtiyaçlarını gidermekte bile zorlanıyor.İngiltere’de yaşayan Nicola Whitehill, nadir görülen hastalıklardan dolayı 7/24 tedavi görerek yaşamak zorunda.Whitell’in çektiği rahatsızlıklardan Sistematik Skleroz, deriyi katı ve şiş hale getirdiği için hareket etmeyi zorlaştırıyor. Hastalık, kendini saç kaybı, kilo kaybı ve yorgunluğa eşlik eden ağrılarla gösteriyor.

Haber ile ilgili metin girin!.Raynaud Fenomeni ise bir dolaşım sistemi hastalığı. En ufak bir sıcaklık değişimi sebebiyle el ve ayak parmakları beyaza ya da mora dönebiliyor.Her iki hastalıktan da muzdarip olan Nicola Whitehill her gün üç saat cildiyle ilgilenmek zorunda.  Whitehill sıvı parafin ve krem kullanarak cildini yumuşatmadığı takdirde hareket edemiyor.Whitehill ellerinin renk değiştirmemesi ve ağrımaması için sürekli eldiven takmalı. Ancak bu şekilde Raynaud Fenomeni hastalığının belirtilerinden korunabiliyor. Haber ile ilgili metin girin!.DÜZENLİ  KONTROLE GİDİYORNicola Whitehill yaşam şekli haline gelen bakımı hakkında, “Sabah kalktığımda tüm vücudum kaskatı oluyor. Sıvı parafin dolu küvete girip bir süre içinde kaldıktan sonra vücudumu kremlemeliyim. Aksi halde kollarımı kaldırmam bile mümkün değil” dedi.Whitehill 16 yıl önce normal hayatına devam ederken kendini iyi hissetmediği için tatile çıkmış. Ne kadar dinlense de iyileşemediğini fark etmiş. Tatil sürecinde bir kavanozun kapağını açacak kadar gücü olmadığını farkedince doktora gitmek zorunda olduğunu anlamış.Bugün 40 yaşındaki Whitehill’in, 1997 yılında hastalıklarının teşhis edilmesiyle birlikte tüm hayatı değişmiş. Önceden aktif gece hayatı, uzun çalışma saatleri olan Whitehill şimdi hastalığı sebebiyle gündelik ihtiiyaçlarını karşılayamayacak kadar yorgun.Nicola Whitehill her ay yerel hastaneye, yılda iki kere de Londra’daki danışmanına giderek tedavisine devam ediyor. Haber ile ilgili metin girin!.
Yorumlar | 0
üye profil