Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bağış'tan Dnevnik Gazetesine Demeç

Bağış'tan Dnevnik Gazetesine Demeç

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov'un daveti üzerine 28–29 Haziran'da başkent Sofya ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrini ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bulgar "Dnevnik" gazetesine demeç verdi.

30.06.2012 13:38

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov'un daveti üzerine 28–29 Haziran'da başkent Sofya ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrini ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bulgar "Dnevnik" gazetesine demeç verdi.Bakan Bağış, "Türkiye ve Bulgaristan: Komşuluktan ortak bir geleceğe doğru" başlıklı makalede, iki ülke arasında yakın bir işbirliğinin söz konusu olduğunu ifade ederek, "Türkiye ve Bulgaristan, dostluğa dayalı ortak bir geçmişi paylaşmaktadırlar" dedi.Ekonomik İlişkilerTürkiye ile Bulgaristan arasında dış ticaretin artmasını "olumlu bir gelişme" olarak nitelendiren Bakan Bağış, şunları belirtti:"Her iki ülke arasındaki dış ticareti daha da arttırmak için karşılıklı olarak çaba sarf edeceğiz. Türk işadamları, Balkan ülkelerinde, genellikle de Bulgaristan'da yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Türkiye'nin AB'ye ticaret rotasında ilk durak olmasından ötürü Bulgaristan, Türk işadamları için cazip bir ülke konumundadır. Öte yandan, Türkiye'nin dinamik ve serbest pazarı da Bulgar işadamları için çekici görünmektedir."

Haber ile ilgili metin girin!.Kültürel İlişkilerBulgar ve Türkiye halkların arasındaki olumlu kültürel ilişkilerin etkili olduğunu vurgulayan Bağış, şunları söyledi:"Bulgaristan'daki Türk topluluğu, iki ülke arasında bir köprü işlevi görmektedir. Eşit haklara sahip vatandaşlar olarak Bulgaristan'daki Türkler, Bulgaristan'ın istikrarı, refahı ve kalkınmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan, önümüzdeki günlerde Türkiye'de Bulgar kültür merkezlerinin ve Bulgaristan'da hizmete geçecek Türk kültür merkezlerinin açılacağını ifade etmiştir. İki ülkenin turizmi de Türkiye ve Bulgaristan arasındaki feribot ve tren seferleriyle canlanabilir."
Yorumlar | 0
üye profil