Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Adalet Bakanlığı'ndan Flaş Açıklama

Adalet Bakanlığı'ndan Flaş Açıklama

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ''120 Şeriatçıya tahliye'' ve ''Bu filmi görmüştük'' başlıklı haberlerde yer alan iddialara açıklık getirildi.

16.07.2012 15:29

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ''120 Şeriatçıya tahliye'' ve ''Bu filmi görmüştük'' başlıklı haberlerde yer alan iddialara açıklık getirildi. Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber infaz aşamasında bulunan mahkumiyet kararlarının, bahsedilen lehe düzenlemeler ışığında yeniden değerlendirilmesi gerektiğinden mahkemelerce bu kapsama girebileceği düşünülen dosyaların resen incelemeye alındığına işaret edilen açıklamada, bu kapsamda Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 130 infaz dosyasının talep üzerine ve resen incelemeye alındığı bildirildi.

Haber ile ilgili metin girin!.Mahkemenin yaptığı inceleme sonucu, verdiği infazın durdurulması kararına bağlı olarak 13 Temmuz 2012 tarihine kadar 21 kişinin tahliyesine ve 25 kişinin yakalamalı olarak aranması hükmünün kaldırılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:''Tahliye edilen 21 kişi arasında Hizbüttahrir terör örgütüyle ilişkisi bulunan sadece bir hükümlü bulunmaktadır. Bu kişi örgüt adına bildiri dağıtmak suçundan hüküm giymiş olduğu için tahliye edilmiştir. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce infazı durdurulan ve tahliye olan diğer kişilerin tümü sol örgütlerle ilişkili hükümlülerden oluşmaktadır. Yakalamalı olarak aranması hükmü kaldırılan 25 kişinin tümü sol örgütlerden aranan kişilerden oluşmaktadır. 13 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla tüm cezaevlerinde Hizbüttahrir örgütüyle ilişkili hükümlü sayısı 12 kişidirBu bilgiler dikkate alındığında '120 şeriatçıya tahliye' ve 'Bu filmi görmüştük' başlıklarıyla verilen haberlerde dile getirilen iddiaların gerçek dışı olduğu görülecektir.''Kaynak: AA
Yorumlar | 0
üye profil