Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
1.2 Milyar Dolar 6 Ayda Nasıl Kaybedilir?

1.2 Milyar Dolar 6 Ayda Nasıl Kaybedilir?

'Kömür Baronu' olarak tanınan 36 yaşındaki Avustralyalı Nathan Tinkler'in servetini sadece birkaç ay içinde eriterek dünyanın gündemine oturdu.

22.11.2012 02:02

'Kömür Baronu' olarak tanınan 36 yaşındaki Avustralyalı Nathan Tinkler'in servetini sadece birkaç ay içinde eriterek dünyanın gündemine oturdu.Altı ay önce 1.2 milyar dolarlık servetiyle Avustralya'nın 40 yaş altı en zengin insanı olan Tinkler'ın şu anda 414 milyon dolar serveti ve 660 milyon dolar borcu bulunuyor. Dün kişisel servetinin bulunduğu özel şirketi iflas açıkladı.

Haber ile ilgili metin girin!.  Düşüşü kadar olmasa da Tinkler'ın hızlı bir şekilde Avustralya'nın en zenginlerinden biri olması son yılların en ilham verici hikayelerinden biriydi.Dokuz yıl önce  Sidney'in kuzeyindeki bir madende elektrikçi olarak işe başlayan Tinkler 2006 yılında madenlere elektrik bakım hizmeti veren küçük bir firma kurdu. O dönem Çin ekonomisibüyük bir patlama yaşıyordu ve maden ithalatının büyük bir bölümünü Avustralya'dan gerçekleştiriyordu. Haber ile ilgili metin girin!.  Bunu fırsat bilen Tinkler kullanılmayan bir kömür ocağını satın almaya karar verdi. Evi ve arabasını karşılık olarak gösteren genç iş adamı 1 milyon dolarlık kredi aldı. Ancak araziyi satın alıp ocağı işletebilmek için 29 milyon dolara daha ihtiyacı vardı. Bölgeden bir kömür örneği alıp test ettiren Tinkler kömürün yüksek kaliteli olduğunu öğrendi. Böylece birçok yatırımcı sektörde de tecrübesi olması nedeniyle kendisine memnuniyetle ortak oldu. Haber ile ilgili metin girin!.  Ancak düşen kömür fiyatları ve boyunu aşan harcamaları Tinkler'ın sonunu getirdi.  Tinkler elde ettiği gelirle futbol ve ragbi kulüpleri, birçok gayrimenkul, özel jetler ve atlar aldı. Şimdi ise alacaklılarıyla vakit geçiriyor. Haber ile ilgili metin girin!.
Yorumlar | 0
üye profil